2000 yıllık hurma tohumunun mucizesi1963 yılında arkeologlar, Kral Herod’un Masada antik kalesindeki, büyük saray çevresinde bir kazı başlattılar. Harabeler, Güney İsrail'de Judaean Çölü'nü ve Ölü Deniz civarındaki bir plato üzerine bulunmaktadır. Yaklaşık 400 mt. yükseklikteki doğal sarp kayalıkların üzerinde oturmaktadır.Arkeolaglar kazı sırasında, kilden yapılmış kavanozlar buldular ve bu kavanozlar hiç bozulmamış ve zarar görmemişti. Kavanozların içinde birkaç tane hurma çekirdeği bulunuyordu.

Labaratuvar incelemelerinde sonra, hurma çekirdeklerinin yaklaşık 2000 yıllık olduğunu keşfettiler.Bilim adamları bu tohumları Tel-Aviv Bar-Ilan Üniversitesi'nde korumuya aldılar. 2005 yılında, tarım uzmanı Dr. Elaine Solowey üçünü dikti. Bir tohum filizlendi. 

Bitki, İncil'deki geçen yaşlı insanlardan biri olan Methuselah olarak adlandırılacaktı.

İlk olarak emmeyi sağlamak için tohumları sıcak suda ıslattı. Daha sonra, onları besin maddeleri ve deniz yosunundan yapılmış gübre ile yıkadı. 2005 yılında, bitkilerin dikileceği gün olarak 25 Ocak'a denk gelen Yahudi bayramını seçti. Birkaç ay sonra, toprakta bir çatlak gördü… sonra bir filiz.

2010 yılına kadar, bitki 6.5 metre boyunda geldi.

2011 yılında sonunda çiçeklendi. Fakat Methuselah erkekti. Meyvesi yoktu.
Solowey, “Aynı çağdan bir dişi elde edemeyiz” dedi. Ekibi henüz olasılıklardan vazgeçmeye istekli değil. Önce Methuselah'ın, yaşayabilirliğini test etmek zorundaydılar. Onu modern tarihli dişi bitkileriyle eşleştirdiler. Solowey, “Meyvemiz % 50’si antik tarih ağacından” diyor.2000 yıllık hurma tohumunun mucizesi 2000 yıllık hurma tohumunun mucizesi Reviewed by Kaan on Nisan 24, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads