Bilim adamları ağaçların "kalp atışı" nı keşfetti


Bilim insanları, ağaçlarda da, kalp atışı benzeri, atımlara dayalı bir düzenli özsu pompalama sistemi olduğunu ortaya çıkardı.Hiç fark etmemiş olabilirsiniz, ancak rüzgar olmasa bile ağaçlar hareket eder. Bilim adamları, ağaçların süratli "kalp atışı" periyodik olarak kalp atışı benzeri bir tepki gösterdiklerini bulmuşlardır.

Guardian'ın bildirdiğine göre, Danimarka ve Macaristanlı araştırmacılar, yüksek hassasiyetli üç boyutlu bir ölçüm tekniği olan karasal lazer taraması kullanarak 21 tür ağacın gece boyunca hareketini araştırdılar.

Araştırmacılar, formdaki düzenli periyodik değişikliklerin senkronize olduğunu ve bir gece-gündüz döngüsünden daha kısa olduğunu keşfettiler.

Guardian tarafından aktarılana göre, Aarhus Üniversitesi'nden Andras Zlinszky, "Önceden bilinmeyen, iki ila altı saat arasında periyodik bir hareket saptadık."

Ama bu neden oluyor? Araştırmacılar, ağaçların su pompaladıklarına inanıyordu. Zlinszky, hareketin bitkilerdeki su basıncındaki değişimlere bağlı olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, hastalık gibi diğer faktörlerin de hareketlerini etkileyeceğini kaydetti.

Ağaçlar gece dallarını indirerek, bir "uyku döngüsü" girdiğini de belirttiler.

Bilim adamları ağaçların "kalp atışı" nı keşfetti Bilim adamları ağaçların "kalp atışı" nı keşfetti Reviewed by Kaan on Nisan 27, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads