Bu adanın insanları ölmeyi unutmuşlar : Ikaria Adası


Bu adada her 3 kişiden birinin yaşı 90 ve üstü. Hatta adada çoğu insan 100 yaşına kadar yaşarmış. Yaşa bağlı hastalıklar az görülüyor. Ikarya ‘ da kimsenin bir şey için acelesi yok. İnsanlar çalışabildiği kadar çalışıyorlar, dağlara tırmanıyor, kendi yetiştirdiklerini tüketiyor, akşamlarıysa mahalle arkadaşlarıyla oturup şarap içiyorlar.


İkarya, Yunanistan'da Ege Denizi'nde yer alan alan Sisam adasının batısında bulunan bir adadır. Adaya mitolojik İkarus'un ismi verilmiştir.Peki, Ikarya adasındaki uzun ömürlerinin sırrı nedir? Araştırmalar göstermiştir ki, bu uzun ömürlülüğe yol açan birçok faktör vardır:

Hareketli ve kırsal yaşam tarzı; günlük egzersiz nedeniyle gayet iyi fiziksel duruma sahipler. Adanın dağlık topoğrafyası sayesinde günlük yürüyüş, fiziksel olarak insanları dinç tutuyor.Öğlen şekerlemesi; kısa bir şekerleme bile, kalp işlevini koruyarak geliştirdiğini kanıtlamıştır.

Akdeniz diyeti, sebze, meyve, çeşitli sebzeler, balık, zeytinyağı, yöresel bal ve tabii ki ünlü kırmızı şarap gibi adada üretilen ve tüketilen doğal ürünler. Yapılan anketler ayrıca, İkaryalıların uzun ömürlü olmasında önemli bir faktörün, vücut için temel antioksidanlar olarak Yunan kahvesi ve çay tüketimini oynadığını göstermiştir.ilaçların az kullanımı ve aktif cinsel hayat, hatta yaşlı insanlarda bile. Ada halkı arasındaki duygusal, güçlü aile ve sosyal bağları. Ve tabii ki, insanların günlük hayatlarında, kaygı ve stres olmadan, iyimserlikle dolu rahat hayat temposu. Ikarya'da insanların zun yaşamın tüm sırlarını öğrenmek ve bir İkaryalı gibi yaşamak için adaya mutalaka gelmelisiniz!

Kaynak : Visit Ikaria

Bu adanın insanları ölmeyi unutmuşlar : Ikaria Adası Bu adanın insanları ölmeyi unutmuşlar : Ikaria Adası Reviewed by Kaan on Nisan 20, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads