Çin'de iki yer UNESCO listesine girdi

Gezegenin jeolojik çeşitliliğini ortaya koymalarından ötürü Çin'deki iki yer daha, UNESCO Küresel Jeopark Unvanı aldı.


UNESCO salı günü, iki yerin "gezegenin jeolojisinin çeşitliliği" ni gösterdikleri için örgütün Global Geopark Etiketini aldığını söyledi.


UNESCO tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin'de bulunan Guangwushan-Nuoshuihe Geopark ve Huanggang Dabieshan Geopark'ın da aralarında bulunduğu 11 ülke ve Afrika, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinden 13 yeni Geopark'ın belirlenmesini onayladı.


Güneybatı Çin'in Sichuan Eyaletindeki Bazhong Şehrinde bulunan Guangwushan-Nuoshuihe Geopark, karstik ve tektonik yer şekilleri, şelaleler ve göletler gibi doğal manzaraları sergilemektedir.


UNESCO'nun açıklamasına göre, "Güney ve kuzey karst yer şekilleri arasındaki geçiş bölgesinde yer almasından dolayı çevre havzalarının jeolojik evriminin analizi için önemli bir yer".


Jeopark adı verilen ikinci bölge, Hubei eyaletinin merkezindeki Huanggang Dabieshan'dır. Dağ kuşağının en eski kıtasal çekirdeği olan bölgenin jeolojik evrimini gösteren bir garnet-biyotit-gnays ve yeşiltaş kuşağı (Muzidian Grubu) birleşimidir. Bu kayaçlar, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıklar altında oluşmuşlar ve yaşları da 2.8 milyar yıldan fazladır.


UNESCO küresel jeoparkları, uluslararası jeolojik öneme sahip alanların ve peyzajların bütünsel bir koruma, eğitim ve sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yönetilmesi açısından önemlidir.


Kaynak : Xinhua
Çin'de iki yer UNESCO listesine girdi Çin'de iki yer UNESCO listesine girdi Reviewed by Kaan on Nisan 19, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads