Bu köyde yaşayan insanlar 'devekuşu' ayaklı

Bantwana kabilesi olarak bilinen Vadoma halkı, Zimbabwe'nin kuzeyinde, özellikle de Zambezi nehri vadisindeki Urungwe ve Sipolilo bölgelerinde yaşayan bir kabiledir.
Toplumlarında, ayaklarının şeklinden dolayı ayakkabı giyemeyen birçok insan var. Her ayağın üzerinde sadece iki ayak parmağı var.


 Orta ayak parmakları yok. Yürüyebiliyorlar, ancak ayak şeklinden dolayı koşmak onlar için oldukça zor. Ancak bu durumun, ağaçlara tırmanırken onlara yardım ettiği söylüyorlar. Vadoma halkının büyükleri, uzak atalarının, yıldızlardan geldiğini iddia ediyorlar. Yaşlılar, eski atalarının Sirius'un yıldız sistemlerinden geldiğini ve ilk olarak güneş sistemimizdeki Liitolafisi olarak adlandırdıkları bir gezegende ilk kolonileri kurduklarını belirtiyorlar.
Oysaki bu durum 7 numaralı kromozomda tek bir mutasyondan kaynaklanan otozomal dominant bir durumdur.


Vadoma halkı arasında küçük bir genetik havuz olması nedeniyle bölgede yaşayan yerlilerin ayakları da bu durumdadır. Kabile üyelerinin grup dışından birisiyle evlenmesini yasaklayan kabile kanunları nedeni ile bu durum yaygınlaşmıştır.

Bu hastalığa Ektrodaktili veya "ıstakoz pençesi sendromu" adı da verilmektedir. Ektrodaktili 90.000 doğumda bir görülen nadir bir durumdur. Bu rahatsızlığın birkaç türü bulunur ve bunların tamamı genetiktir. Bununla birlikte rahatsızlığın kalıtsal olması nadiren görülür. Ektrodaktili sorunu olan veya çocuğunda bu rahatsızlık bulunan kişiler, bu rahatsızlığı ileride doğacak çocuklarına geçirme riskini taşırlar. Bu rahatsızlıkta orta parmak veya ayak parmağı bulunmayabilir.Kaynak : Zambianobserver
Bu köyde yaşayan insanlar 'devekuşu' ayaklı Bu köyde yaşayan insanlar 'devekuşu' ayaklı Reviewed by Kaan on Nisan 20, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads