Hakkı Yeten : 'Baba Hakkı'

Beşiktaş’ın sembolü Baba Hakkı, 1910 yılında Vodina’da doğdu. Henüz 1 yaşındayken ailesi İstanbul’a yerleşti. Babası Binbaşı Mahmut Nedim Bey, 1914’te Çanakkale’de şehit düştü. 5 kardeşiyle birlikte yaşam savaşı veren Hakkı Yeten askeri okula yazıldı. 

Bu dönemde Beşiktaş Muradiye semtinde futbola başladı. Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında oynadı. Beşiktaş Futbol Şubesi’nin kurucusu Şeref Bey tarafından Siyah-Beyazlı renklere kazandırıldı. Bu arada askerlik mesleğini bırakarak avukat oldu. 
17 yıl Beşiktaş forvetinde özellikle sağiç olarak yer aldı. Otoriter ve teknik oyunculuğuyla kısa sürede kaptan oldu. Özellikle disipline verdiği önem nedeniyle kısa süre içinde “Baba” lakabını aldı. Saha dışında da tam bir beyefendi olan Hakkı Yeten, güçlü yapısıyla rakip oyuncularla ikili mücadelelerde kollarını açar ve karşı takım oyuncusu önüne geçemezdi. 

1945’te futbolu bırakana kadar, 1 Türkiye Birinciliği, 2 Milli küme, 1 Başbakanlık Kupası, 7 İstanbul Ligi, 1 İstanbul Şildi, 2 İstanbul Kupası şampiyonluğu yaşadı. 17 yıl formasını giydiği Beşiktaş’ta 439 maçta 382 gol kaydederek inanılması güç bir sayıya erişti. 
Derbilere de damgasını vuran Baba Hakkı, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe’ye 30’ar gol atarak tarihe geçti. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle A Milli Takım çok az sayıda maç yaptığından Hakkı Yeten de yalnızca 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebildi. 

27 Eylül 1931’de Bulgaristan’a 5-1 yenildiğimiz maçta tek golümüzü Baba Hakkı atmıştı. Futbolu bıraktıktan sonra Futbol Federasyonu’nda Asbaşkanlık yaptı. Beşiktaş’ta 3 dönem başkanlık yaptı. Daha sonra yönetimi kurulu tarafından şeref başkanı seçildi. Hakkı Yeten, 16 Nisan 1989 tarihinde yaşama veda etti. Beşiktaş Belediyesi, Fulya Stadı’nın bulunduğu caddeye O’nun ismini verdi. 

Hakkında bir çok hikaye anlatılan ​Hakkı Yeten gerçek bir efsanedir. Neden "BABA" dendiğini anlatan birkaç hikaye yazayım sizlere...
Yırtık Ağ

Karambolde çekilen şut ağın yırtık yerinden dışarı çıkıyor. Hakem autu gösteriyor, tribün ayaklanıyor, ne var ne yok sahaya atıyorlar. Hakeme çok fazla küfür edilmeye başlanınca Baba Hakkı tribüne dönüyor ve "susun" işareti yapıyor. 

Taraftar kızgın, aynen devam ediyor. Baba tribüne doğru yürürken sesler kısılmaya başlıyor. Taraftara bağırıyor "Çıkın dışarı, susmayacaksanız boşaltın hemen". Beşiktaş maçı alır ancak çıkışta hakemin işi zordur. Hakemler Baba Hakkı'nın eşliğinde sahayı terk eder ve hiç sıkıntı çıkmaz...

Kırmızı Kart ve Otorite

Bir maçta kırmızı kart yiyen takım arkadaşı Baba Hakkı'ya dönüp "çıkayım mı Baba?" der ve baba "çık" deyince sahayı terk eder.

Harp okulu ile oynanan maçın ilk yarısı 3-0 yeniş biter. Soyunma odasına gidip takım arkadaşlarına;

"Dönüş biletlerinizi yırtarım, yürüyerek İstanbul'a dönersiniz" demesi ile sahaya giren Beşiktaşlı oyuncular ikinci yarıda 6 gol atarak 6-3 kazanır.

Güçlü Karakter...

Fenerbahçe maçına 2-0 galip devam ederken Beşiktaş ardı ardına ataklara devam ederken Fenerbahçe kaptanın yanına giden Hakkı Baba "arkadaşlarına söyle biraz maça asılsınlar, bu maçın keyfi böyle çıkmaz. O kadar insan güzel bir maç izlemeye gelmişler siz dökülüyorsunuz. Bir an evvel kendinize çeki düzen verin" der...

Centilmenlik...

Futbol kariyerinde sadece 1 kez kart görmüş herhalde tek oyuncudur. Bir maç sırasında rakip oyuncu gelip Hakkı Yeten'in kalçasına tokat atar ve Baba da buna karşılık suratına bir tokat atar. Hakem sadece Hakkı'nın tokadını görünce kart gösterir. Rakip durumu anlatır ve özür diler ancak kayda geçmiştir artık...

Onur ve Gurur...

1948 yılında bir müsabakada taraftar Baba Hakkı'yı ıslıklayınca "Bu formayı bana taraftar giydirdi. Şimdi onlar isteyince de çıkarırımder ve o maçta (38 yaşında) futbolu bırakır.

Kaynak : 90min , BJK


Hakkı Yeten : 'Baba Hakkı' Hakkı Yeten : 'Baba Hakkı' Reviewed by Kaan on Nisan 16, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads