İkizler Diyarı : "Nazi ikizleri" efsane mi gerçek mi?


Yıllar boyunca, Brezilya'nın küçük Cândido Godói kasabasında pek çok ikiz doğdu. Yöre sakinleri, genellikle iki sebepten şüpheleniyorlar, sudaki gizemli bir şey mi, yoksa Ölüm Meleği olarak bilinen Nazi doktoru Josef Mengele kadınlar üzerinde yaptığı deneyler mi?


Ancak bir grup bilim insanı, uzun zamandır var olan olasılıkları göz ardı edebileceğini söylüyor. Brezilya Porto Alegre'deki bir genetikçi olan Ursula Matte, 2009'dan bu yana yaklaşık 30 aile üzerinde yapılan bir dizi DNA testinin, Cândido Godói popülasyonundaki spesifik bir genin, ikizlerin annelerinde, çoğu insanda olmayandan daha sık göründüğünü söyledi. O, bunun sebebini neredeyse tamamen Almanlardan oluşan göçmen nüfusu arasındaki yüksek orandaki akrabalık durumuna bağlıyor.
Matte, “Altı gen analiz ettik ve bu popülasyonda ikizlerin doğumuna yatkınlığı doğrulayan bir gen bulduk” dedi.

1990'larda yayınlanan bir çalışmada, kasabadaki ikiz doğumların oranının olağandışı yüksek olduğu ilk olarak fark edildi. Bilim insanları, özellikle São Pedro'da, Cândido Godói'nin yaklaşık 350 kişilik köyünde 1990-1994 yılları arasında doğumların yüzde 10'unun ikizler olduğunu ve tüm Brezilya için oranın yüzde 1'in altında olduğunu buldular.

Arjantinli bir gazeteci, 2008 tarihli bir kitapta, Mengele'nin Cândido Godói'deki kadınlarla ilgili deneyler gerçekleştirdiğini ve bunun da birçoğunun sarı saçları ve açık renkli gözleri olan ikiz bebeklerin patlamasına neden olduğunu ileri sürdü.


Josef Mengele, Nazi toplama kampı Auschwitz-Birkenau'da yaptığı acı verici 
ölümcül deneylerle bilinen bir Alman Nazi doktoruydu. 2 milyon kişinin insanlık suçu işlenerek öldürülmesinden sorumlu tutulmaktadır.


1979'da Brezilya'da ölen Mengele, Adolf Hitler için Aryan ırkı üretmek amacıyla Auschwitz'deki kampta ikizler üzerinde bir çok ölümcül deneyleri yapıyordu.

Kaynak : NY Times


İkizler Diyarı : "Nazi ikizleri" efsane mi gerçek mi? İkizler Diyarı : "Nazi ikizleri" efsane mi gerçek mi? Reviewed by Kaan on Nisan 20, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads