Kafir Kediler - Ortaçağ'da kediler neden sevilmiyordu?


Çok sayıda Ortaçağ ressamı kedileri çirkin, sevimlilikten uzak ve biraz da korkutucu hayvanlar olarak çiziyor. Öte yandan bu durumun özellikle Ortaçağ döneminde bilinçli bir tercih olduğu da ortaya çıkıyor.

Ortaçağ döneminde Avrupa'daki Katar ve Waldensian tarikatlarının üyeleri kediler için dua etmek ve kedilere yardımcı olmakla suçlandılar.

Katoliklerin kedilere olan nefreti o kadar büyüdü ki Papa VIII. Innocentius 1484'te kedilerin şeytanın en sevdiği hayvan ve cadıların idolü olduğunu söyleyen bir fetva vermişti.

Kediler, insanlar tarafından pek hazzedilmeyen fareleri (Veba salgını yüzünden orta çağ insanlarının farelerle çok da iyi anıları olmadığı muhakkak) tutup yediklerinde bile insanlara çok fazla yaranamıyorlar. Kedinin fareyi yakalaması, şeytanın insan ruhunu ele geçirmesiyle özdeşleştiriliyor.

Ortaçağ'da kediler, resimlerde çirkin çizilmekteydi.
Kafir Kediler Dini Söylemde Hayvan Sembolizmi kitabının yazarı Irina Metzler, kedilere yönelik öfkenin gerçek sebebinin kedilerin evcilleştikleri zaman bile bağımsız, özgür ruhunu koruması olabileceğine işaret ediyor.

Gene katolik inancına göre hayvanlar tanrı tarafından insanlara hizmet ve itaat etmeleri için yaratılmıştır.

Hıristiyan dünyasının aksine İslam dünyası kedileri çok seviyordu. Müslümanların kedi sevgisinin kaynağının Hz. Muhammed kedileri sevmesi olduğunu düşünülüyor.

Ortadoğu'yu ziyaret etmiş olan Avrupalı bir seyyah Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasındaki farkı açıklarken "Biz köpekleri, onlar da kedileri seviyor" diyor.

Kaynak : Gazete Duvar
Kafir Kediler - Ortaçağ'da kediler neden sevilmiyordu? Kafir Kediler - Ortaçağ'da kediler neden sevilmiyordu? Reviewed by Kaan on Nisan 13, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads