Kozmosun kardeşliği : Yuri Gagarin


Yuri Aleksiyiç Gagarin 9 Mart 1934’de Moskova’ya 150-200 km mesafedeki Gzhatsk’a bağlı küçük bir köy olan Klushino’da dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Yuri’nin babası bir marangoz, duvarcı ustası ve çiftçi; annesi ise çobanlık yapan bir ailenin kızıdır. Gagarin ailesi hep birlikte bir kolektif çiftlikte çalışıyorlardı. Gagarin’in çocukluğu İkinci Dünya Savaşı yıllarına denk gelmiş, bu nedenle yaşıtı olan pek çok yurttaşı gibi acılar ve zorluklar içinde geçen bir çocukluk yaşamıştı. Okula başladığı yıllarda köyleri Almanlar tarafından işgal edilmiş ve eğitimine daha başlangıç aşamasında ara vermek zorunda kalmıştır. Neredeyse bir buçuk yıl Nazi askerlerinin işgali altında kalan köyleri 9 Nisan 1943’de Sovyet Kızıl Ordusu tarafından geri alınır. Gagarin ancak bu sayede eğitimine kaldığı yerden devam etme şansı bulur.
İkinci Dünya Savaşı’nı büyük bir zafer kazanan Sovyetler Birliği, 20 milyon insanını kaybetmiş, Gagarin’in dahil olduğu kuşak, tüm yaşamları boyunca bu gerçekle baş başa kalarak, ülkelerinin, halklarının bu yıkımın etkilerinden bir an önce kurtulması için çeşitli sorumluluklar üstlenmişti.
Takvimler 1959’un sonuna doğru ilerlerken Gagarin, “Artık daha fazla geç kalmamalıyım. İnsanlı uzay uçuşuna çok zaman kalmadı” diye düşünerek, kozmonot eğitimi için başvuruda bulundu. Sovyetler Birliği 1960 yılı başında kozmonot seçmek üzere bir tarama programı başlattığında 3000 başvurunun arasından seçilen ilk 20 kişiden biriydi. NASA’nın aksine, kozmonotlarını 30 yaşın altında genç pilotlardan seçen Vostok programının altı kozmonotundan biri oldu. Sovyetler Birliği ilk insanlı uzay uçuşuna hazırlığı da kapsayan kozmonot eğitimlerinde düşünsel, fiziksel ve psikolojik yönleri olan çok sıkı bir eğitim uyguluyordu.

ZORLU TEST SÜRECİ
Bu yoğun eğitim sürecine dahil edilen Gagarin, uzun periyotlar halinde duyusal mahrumiyet odasında kaldı, yerçekimsiz ortam deneylerine katıldı, sıcaklık odasında direnci ölçüldü ve her hareketinin görüntülendiği çok zorlu test uçuşları yaptı. İlk defa böyle bir eğitim uygulanıyor oluşunun getirdiği zorluk ve hassasiyeti göstermesi açısından burada uygulanan testlerden birisinin, çok yüksek sesle müzik yayını yapılan hoparlörlerle dolu bir odada matematik denklemleri çözmek olduğunu yazabiliriz. Gagarin, fiziksel direnç sınavlarında da üstün bir başarı sergileyerek tüm testlerini en iyi derecelerle tamamladı.

VE İNSANLIK, UZAYDAKİ 1 NUMARALI KOZMONOTLA KALKIŞA HAZIRLANIYOR
Sovyet uzay programının başkanı ve ilk kozmonotun seçiminde özel bir ağırlığı olan Sergey Korelev, Sovyetler Birliği ve insanlığın uzay çağını başlatan uçuşu için tarihsel ve efsanevi bir isimdir. Uzay uçuşunu başından itibaren bütün ayrıntıları ile planlayan ve çalışmanın doğrudan sürdürücüsü olan Korelev’in Gagarin ile ilgili tercihin nedenlerini açıklarken söylediği şu sözler önemli,
“Uçuş için hazırlıkların sürdüğü günlerde, herkes korku ve kaygı içindeydi, sakin görünen tek kişi Gagarin’di. Daha da ötesi çok iyi bir ruh halindeydi ve çevresine güneş gibi sıcaklık yayıyordu.”
Yine Korelev’in bir başka değerlendirmesi önemli.
“İyi bir pilot, bir dakikalık bir uçuşta yeterli gözlemi yapabilen, yeterli sonuçlar çıkarabilen ve bütün bir enstitüyü bu sonuçlarla bir yıl boyunca meşgul edebilendir. Kötü bir pilot bir hafta boyunca uçabilir ama sadece bir saatlik iş için gerekli bilgi elde edebilir. Gagarin’in bizi en çok memnun eden şanı, 108 dakikalık bir uçuşla büyük bir iş yaparak, çok değerli bilgiler ve sonuçlarla bilimi zenginleştirmesiydi.”
Bunlar Gagarin’in seçilmesinde kritik rol oynayan Korelev’in Gagarin isminde karar kılmasının arka planını yansıtması açısından önemli. Kuşkusuz nedenler bununla sınırlı değil. Uzun zaman alan, sürekli olarak en iyi, en uygun ismi bulmaya dönük süren bir çabanın sonunda belirlenen bir isimdi Gagarin. Son aşamada Gagarin ile beraber yine genç bir asker olan German Titov isminde karar kılınır. Zaten Titov son ana kadar olası bir aksilikte uçuşu gerçekleştirmek için Gagarin’in yanında olmuştur. Bir anlamda Gagarin’in yedeğidir. Son anda bu iki isimden Gagarin’in seçilmesinde iki nokta öne çıkıyor. Biri; pek çok Gagarin çalışmasında vurgulanan Gagarin’in boyunun kısa olması. Geminin yapısı ile ilgili nedenlere bağlı olarak boyu sadece 1,57 m olan Gagarin, Titov’a göre çok daha doğru bir tercihtir. Karar aşamasındaki diğer bir etken ise, Gagarin’in yoksul bir köylü ailesinin çocuğu olmasıdır.

12 NİSAN 1961: POYEKHALİ!
Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Gagarin, insanlık tarihinin en büyük atılımlarından birisinin altına imzasını atmıştır. 12 Nisan 1961 tarihinde, içinde ‘uzaya çıkan ilk insan’ Gagarin’in bulunduğu Vostok uzay gemisi, Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden Moskova saatiyle 09:07’de fırlatıldı.
Korelev, Vostok'ta kalkışı bekleyen Yuri Gagarin'e 'Birazdan kalkış başlayacak' diyerek son çağrısını göndermesinin ardından, kapsülünde bulunan kamera ile TV ekranlarından Gagarin şöyle yanıt verdi: “Anlaşıldı. İyi hissediyorum, moralim yerinde. Gitmeye hazırım. Poyekhali! (Haydi gidelim!)”
Kalkıştan iki dakika sonra ilk dört roket atıldı. Bir dakika sonra kapsülü koruyan kılıf atıldı ve iki dakika sonra da Vostok 1'in ana yakıtları tükenerek kapsülden ayrıldı, yenileri ateşlendi. Görevde hiçbir problem yaşanmıyor, Gagarin, sürekli olarak uzay üssüyle iletişim halinde oluyordu.
Uzaydaki ilk insan ve kozmonot Gagarin 108 dakikalık başarılı bir uzay yolculuğunun ardından uzay aracıyla yörünge çevresinde bir devir yapıp bilim adına çok önemli veriler gözlemleyerek 10:55’te Rusya’nın güneydoğusundaki Saratov bölgesine iniş yaptı.

UZAYDAN DÖNEN GAGARİN DÜNYADAN BİLDİRDİ: GÖREV TAMAM
Gagarin’in bulunduğu iniş aracı, frenleme sistemindeki arızalar nedeniyle daha önce planlanan yerin dışında bir yere indi. Saat 10:48’de yakındaki askeri havaalanının radarı uzay aracını buldu. Sonra plana göre yeryüzüne 7 kilometre kala Gagarin araçtan ayrıldı ve radarda iki hedef ortaya çıktı.
Bir orman bekçisinin karısı Anna Akimovna Tahtarova ve 6 yaşındaki torunu Rita, kozmonotu gören ilk insanlardı. Gagarin’in aktardığını göre kendisini yolculuk için tasarlanan özel kıyafetlerle görünce çok korkmuşlardı! Bir süre sonra olay yerine yakındaki birlikten askerler geldi. Bir grup asker iniş aracını koruma altına aldı, diğer grup Gagarin’i birliğe getirdi.
Gagarin askeri birlikte hava savunması tümen komutanına telefon ederek şunları söyledi:
“Hava kuvvetleri Başkomutanına şu sözlerimin aktarılmasını istiyorum: Görevimi yerine getirdim, plana göre saptanan yere iniş yaptım, kendimi iyi hissediyorum, arıza yoktur. Gagarin.”
Bu başarı Sovyet yönetiminin ve Sovyet biliminin bir başarısı olmuş, uzay çağının başladığı tarihten 40 sene önce açlıktan kırılan, on beş sene önce büyük bir yıkımla dünya savaşından çıkan bir ülkenin sosyalizm ile neler başarabileceğinin en büyük kanıtıydı.
GEZEGENİMİZE UZAYDAN BAKAN İLK İNSAN…
Gagarin, 27 Mart 1968 günü bir görevi başındayken, gerçekleştirdiği bir deneme uçuşu sırasında çıkan kazada uçağı düşerek hayatını kaybetti. Henüz 34 yaşındayken yaşamını yitiren Gagarin’in ardından tüm SSCB’de yas ilan edildi.
Dünyaya uzaydan bakan ilk insan Yuri Gagarin, Vostok’un penceresinden bakarken sadece denizler ve karalardan ibaret bir yerküre görmedi; onu bu zor ama bir o kadar onurlu ve heyecan verici yolculuğa çıkaran, gördüğü yerkürenin üzerinde yaşayan insanlığa duyduğu sevgi ve geleceklerine dair taşıdığı sorumluluktu.
Kaynak : İleri Haber
Kozmosun kardeşliği : Yuri Gagarin Kozmosun kardeşliği : Yuri Gagarin Reviewed by Kaan on Nisan 12, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads