Kuru kalmanın mümkün olmadığı festival : Songkran Su Festivali


Nisan ortasına (13 - 15 Nisan arası) denk gelen Tay yeni yılı Songkran ülkedeki en eğlenceli ve de ıslak festival. 3 gün süren su festivali boyunca tüm Tayland halkı ve turistler devasa su tabancaları ile silahlanıyor, amansız bir su savaşına girişiyorlar.Uzun bir süre festivalin tarihi astrolojik hesaplarla her sene değişmekteyken şimdi artık sabit olarak kullanılmaktadır. Bu tarihlerin haftasonuna geldiği seneler haftasonu atlanarak bir sonraki haftaiçi günleri tatil ilan edilmektedir. Eğer bu tarihler bu sene olduğu gibi hafta ortasına denk geliyorsa tatil birleştirilerek bir önceki Cuma gününden bir sonraki Pazartesi gününe kadar uzatılmaktadır. Songkran Festivali Tayland’ın sıcak dönemine denk gelmektedir ve kurak sezonun sonunu işaret eder. 1888 yılına kadar Songkran resmi yılbaşı olarak kullanılmıştır. Daha sonra 1940 yılına kadar 1 Nisan, 1940’dan beri de 1 Ocak resmi yılbaşı tarihidir. Geleneksel Tay Yılbaşı olan Songkran ise milli tatil ilan edilmiştir.

Festivalin en keyifli geçtiği yerler Bangkok’taki sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road & Chiang Mai, Phuket, Pattaya gibi turistik şehirler. Ancak turistik bir bölgede kalıyorsanız ilk 1-2 günden sonra festival biraz can sıkıcı hale gelebilir, çünkü kuru kalmanızın pek bir mümkünatı yok.

Festivalin bu sulu geçmişi ise Songkran süresince Buda heykellerinin yıkanmasından kaynaklanıyor. Yeni yıl temizlenme ve yenilenme anlamına geldiği için, tapınaklardaki ana Buda heykelleri kutsal bir seremoni eşliğinde yıkanıyorlar. Ayrıca ailenin yaşlılarının ve arkadaşların ellerine de iyi şans için su sıçratılıyor. Fakat bu gelenek zamanla kitlesel bir su savaşı haline gelmiş durumda.

Bu yıl yapılan yapılan kutlamalar da renkli ve ıslak görüntülere sahne oldu ;Kuru kalmanın mümkün olmadığı festival : Songkran Su Festivali Kuru kalmanın mümkün olmadığı festival : Songkran Su Festivali Reviewed by Kaan on Nisan 23, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads