Mark Twain ve Halley Kuyruklu Yıldızı


Twain’in kendi ölüm tarihi ile ilgili tahmini de ilginçtir. Halley kuyruklu yıldızının görüldüğü gün doğan Twain, yıldız yeniden döndüğünde öleceğini düşünüyordu.  

Ünlü yazar bu düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:  “1835’te dünyaya Halley kuyrukluyıldızıyla birlikte geldim. Seneye Halley yine geliyor ve ben de onunla birlikte gideceğimi düşünüyorum. Halley kuyruklu yıldızıyla birlikte gitmezsem, hayatımın en büyük hüsranını yaşarım. Yüce Tanrı şüphesiz şöyle demiştir: ‘İşte iki ucube. Birlikte geldiler, birlikte gitmeliler.’ “

Tahmininde yanılmayan Twain, Halley’in döndüğü 21 Nisan 1910 gününde öldü.“Mark Twain” aslında Samuel Langhorne Clemens’in çok sayıdaki takma adından yalnızca biridir. İsmini resmi olarak değiştirmeyen Clemens, Mark Twain adının haklarını satın aldı ve işlerini bu isim altında yürüttü.
Birçok kişi bunun “büyük” bir tahmin olduğunu söylese de, aslında Twain'in bir süredir hasta olduğu ve ölümünün birkaç yıl içinde kaçınılmaz olacağı idi.
Twain, ya da Clemens, kitaplarındaki karakterleri gibi bir hayat yaşadı: macera dolu, aynı zamanda ıstırap dolu. Bugün Mark Twain, zamanımızın en iyi yazarlarından biri olarak görülüyor. “Huckleberry Finn” adlı kitabı, bir başyapıt olarak kabul edilir ve Ernest Hemingway gibi yazarlar, ilham kaynağı olarak kendisine övgüde bulunurlar.

Halley Kuyrukluyıldızı

Kuyrukluyıldız ismini, 1531, 1607 ve 1682'de görüldüğünü fark eden Sir Edmond Halley'den almıştır. Tüm kuyruklu yıldızların yörüngesinde benzer olduğunu farkına vardı ve kuyruklu yıldızın 1758'de tekrar ortaya çıkacağını hesapladı. Ne yazık ki, Sir Edmond tahmininin gerçekleşebildiğini görmeden önce öldü. Kuyruklu yıldız 1758'de ortaya çıktı, ama Sir Edmond bu olaya şahit olamadı.

Mark Twain - Başlıca Eserleri

Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler
Saflar Yabancı Ülkede
Tom Sawyer'ın Maceraları
Bir Cinayet, Bir Sır ve Bir Evlilik
Prens Ve Dilenci
Küçük Prens ve Sokak Çocuğu
Prens ve Dilenci
Çalınan Taç
Mississipi’de Yaşam
Huckleberry Finn'in Maceraları
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court
Ekvatorun İzinde
Adem'le Havva'nın Güncesi


Mark Twain ve Halley Kuyruklu Yıldızı Mark Twain ve Halley Kuyruklu Yıldızı Reviewed by Kaan on Nisan 21, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads