Panda şeklindeki dünyanın en sevimli güneş enerjisi tarlası


Çin Halk Cumhuriyeti’nin Datong şehrinde bulunan ve Çin’in en değerli hayvanının şeklini almış ve Panda Yeşil Enerji ve Birleşmiş Milletler Gelişme Programı (UNDP) ile birlikte geliştirdiği proje ile kurulan tarlanın ilk kısmı elektrik üretmeye başladı bile.

Panda şeklindeki güneş enerjisi santrali, 1 milyon 56 bin tonluk kömürden elde edilen elektriğe eşdeğer enerji üretebiliyor.

Bu da atmosferin 2 milyon 740 bin ton karbondioksitten arınması demek.
Birleşmiş Milletler Gelişim Programı Çin Direkötrü Agi Veres ise panda şeklindeki santrali "fantastik" sözleriyle överken, "Düşük karbon ekonomileri ve enerjiye ihtiyacı olan ülkelerin yeşil enerjiyle bu ihtiyaçlarını karşılamaları açısında kilit önemde" dedi.

Datong bölgesine kurulan paneller, 247 hektarlık bir araziyi kaplıyor.
Panda Solar istasyon fikri ilk olarak 15 yaşındaki Çinli genç Li Yan Tung tarafından gündeme getirildi. İstasyon, hem siyah monokristal silikon modül hem de kapalı ince film PV modülünü benimsemekte ve bu sayede yukarıdan bir panda gibi görünür. Güneşin hareketini takiben “panda” gülecek.Kaynak : Xinhua
Panda şeklindeki dünyanın en sevimli güneş enerjisi tarlası Panda şeklindeki dünyanın en sevimli güneş enerjisi tarlası Reviewed by Kaan on Nisan 12, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads