Araştırma : Kahvaltı ihmal edilmemeli!


Kahvaltı ihmal edilmemeli: Yeni bir araştırma, sabah kahvaltısının atlanmasının, kilo alınmasına ve bel genişliğinin artmasına yol açabileceğini gösterdi.ABD'de Mayo Clinic'ten Kevin Smith tarafından yönetilen çalışma, kahvaltıyı atlayan insanların yüzde 26,7'sinin obez olduğunu gösteriyor.

Çalışma, 2005'ten 2017'ye kadar olan 347 kişinin kahvaltı alışkanlıklarını izlenmiştir. 18-87 yaş arası bireyler boy, kilo, bel ve kalça çevresi için ölçülmüştür.

İki veya daha fazla yıldır aynı kahvaltı rutinine sahip olması gereken katılımcılar, kahvaltı sıklıklarını bildirdiler. Haftada bir ila dört kez kahvaltı yaptıklarında "sık olmayan" ve haftada beş ila yedi defa olsa "sık" olarak kodlanmışlardı.

Çalışmada ayrıca, sabah kahvaltısını haftada 5 ila 7 kez kaçıranların yaş, cinsiyet ve vücut kütlesi göz önüne alındığında bile ortalama 9.8 cm fazladan büyük bele sahip olduklarını bulmuşlardır.

Çalışmada, "Seyrek kahvaltı tüketimi, merkezi obezite ve kilo artışı endeksleri ile ilişkilidir; bu durum, kahvaltı yapmayan bireylerde daha belirgindir."

“Sağlıklı yetişkinler hakkındaki bulgularımız, gençlerde yapılan önceki gözlemlerle tutarlıdır; bu kahvaltıyı düzenli tüketiminin her yaştan sağlıklı ve önemli bir bağımsız katkı oluşturduğu kavramını desteklemektedir” diye ekledi.


Kaynak : Xinhua
Araştırma : Kahvaltı ihmal edilmemeli! Araştırma : Kahvaltı ihmal edilmemeli! Reviewed by Kaan on Mayıs 05, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads