Bilim insanları tüm karmaşık türlerin DNA dizilimini çıkaracak


Uluslararası bir bilimciler grubu, yeryüzünde sayısı 1,5 milyonu bulan tüm karmaşık canlı türlerinin DNA diziliminin çıkarılması projesi başlattı. 10 yıl sürecek proje yaklaşık 4,7 milyar dolara mal olacak.Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yapılan açıklamada girişimin, Birleşik Devletler, Avrupa Birliği, Çin, Brezilya, Kanada, Avustralya ve bazı Afrika ülkelerinden üyelerle koordineli bir konsey tarafından yönetiliyor.

Anıtsal projenin faydaları, Dünya üzerindeki yaşamın bilimsel anlayışının tam bir dönüşümü ve tıp, tarım, koruma, teknoloji ve genomik alanındaki küresel yenilikler için hayati bir yeni kaynak olacağını vaat ediyor.

Dünya BioGenome Projesi'nin (EBP) merkezi hedefi, bitkileri, hayvanları, mantarları ve diğerlerini içeren 1.5 milyon bilinen ökaryot türünün genomlarını sıralayarak ve işlevsel olarak açıklama yaparak gezegenimizdeki yaşamın evrimini ve organizasyonu anlamaktır.

Günümüzde, şu ana kadar, ökaryotik türlerin% 0,2'sinden az veya 15.000'den az türün genomu sıralanmıştır.

Proje ayrıca, çoğu 10 ila 15 milyon bilinmeyen ökaryot türünün birçoğunu ortaya çıkarmayı hedefliyor; bunların çoğu tek hücreli organizmalar, böcekler ve okyanuslardaki küçük hayvanlardır.

Araştırmacılar projenin, 10 yıl süreceğini ve yaklaşık 4,7 milyar ABD dolarına mal olacağını tahmin ettiler.

Bilim adamları bunu, "Dünya BioGenom Projesi, yaşamın tarihine ve çeşitliliğine dair bize bir fikir verecek ve onu nasıl koruyacağımızı daha iyi anlamamıza yardımcı olacak," diyor.Araştırmacılara göre, yüksek performanslı bilgi işlem, veri depolama ve biyoinformatik alanındaki ilerlemelerle, yüksek verimli montaj ve genomların karakterizasyonu artık mümkün.

Tamamlanan projenin yaklaşık bir adet exabyte (bir milyar gigabayt) dijital depolama kapasitesi gerektirmesi bekleniyor.

Çalışma grubu ayrıca projeyi, enfeksiyöz ve kalıtsal hastalıklara yönelik yeni ilaçların geliştirilmesinde ve ayrıca yeni biyolojik sentetik yakıtlar, biyomateryaller ve insan popülasyonunun büyümesi için gıda kaynakları oluşturulmasında gerekli olduğunu düşünüyor.

Dünya BioGenom Projesi ayrıca, örnek toplamak için “vatandaş bilimci” hareketinden faydalanmayı planlıyor.

Proje, taşınabilir genetik sıralayıcılar ve dışarı çıkabilen, alandaki örnekleri tanımlayan ve bu örnekleri laboratuvara geri getirebilen aletli dronlar gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesini mümkün kılacaktır.

Kaynak : Xinhua

Bilim insanları tüm karmaşık türlerin DNA dizilimini çıkaracak Bilim insanları tüm karmaşık türlerin DNA dizilimini çıkaracak Reviewed by Kaan on Mayıs 04, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads