Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye'de havası temiz tek şehir Giresun

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği ölçümlerin sonuçlarını açıkladı.WHO’nun standartlarına göre Türkiye’de 81 il arasında sadece Giresun’da hava kirliliği sınırın altında verilere sahip. Yapılan ölçüm sonuçlarına göre havası en kirli 3 şehir ise; Batman, Hakkâri ve Gaziantep olduğu görüldü. Diğer yandan verilere göre Avrupa’da havası en kirli 10 şehirden 5’i Türkiye’de yer alıyor. Avrupa’nın havası en kirli şehirleri arasında birinci sırada Sırbistan’dan Novi Sad bulunurken 4, 5 ve 6. sırada Batman, Hakkâri ve Gaziantep; 9 ve 10. sırada ise Siirt ve Afyon var. Konulara ilişkin Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Deniz Bayram, “Ulaşım, yanlış kentleşme, fosil yakıtlara bağımlı enerji politikaları sağlıklı ve uzun yaşamın baş düşmanları. Avrupa coğrafyasının kirlilik haritasında da Türkiye’den şehirler listenin başında yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu verileri ciddiyetle ele almalı, temiz hava eylem planlarını kararlılıkla devreye sokmalı. Bakanlık başta endüstri ve enerji projelerinin ÇED süreçlerini yürütürken, ölümcül hava kirliliği gerçeğini göz ardı etmemeli” dedi.

Raporun en önemli bulguları şöyle:

- WHO dünya nüfusunun yüzde 90’ının kirli hava soluduğu tahmin ediliyor.

- Son altı yıldır hava kirliliği seviyeleri, Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Kuzey Amerika kıtasında azalmakla birlikte, yüksek ve sabit düzeylerde kalmıştır.

- En fazla hava kirliliği WHO limitlerinin beş katından fazla kirlilik rastlanan Doğu Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Asya bölgeleri. Bu bölgelerin ardından da Afrika ve Batı Pasifik’te yer alan düşük ve orta gelirli kentler geliyor.

- Afrika ve Batı Pasifik bölgesindeki hava kirliliğine ilişkin ciddi veri eksiği var. Yeni veri tabanında önceki versiyonlara göre iki kat daha fazla şehir verisi olsa da, veri bölgedeki 47 ülkeden sadece 8’ini kapsıyor.

- Veri raporlaması yapılan en fazla kent Avrupa Bölgesi’nde.

- Genel olarak hava kirliliği yüksek gelirli ülkelerde – özellikle Avrupa, Kuzey Amerika ve Batı Pasifik’te – en düşük düzeylerde.

- Avrupa’daki yüksek gelirli ülkelerin farklı kentleri karşılaştırıldığında, hava kirliliğinin yaşam beklentisini her yerde iki ila 24 ay kısalttığı görüldü.

Raporda her yıl yedi milyon insanın kirli havadaki partikülleri ciğerlerine nefes yoluyla çekmeleri sonucu, felç, kalp krizi, akciğer kanseri, kronik obstruktif akciğer hastalıkları, zatürree de dahil solunum yolu hastalıklarından yaşamını yitirdiği vurgulanıyor.

Rapora göre 2016 yılında 4.2 milyon insan kirli havaya bağlı rahatsızlıklardan yaşamını yitirdi.

Kirliliğe sebep olan yakıtlarla yemek pişirme ve teknolojiler sonucu oluşan evsel hava kirliliği nedeniyle ise 3.8 milyon insanın aynı dönemde hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Artık 108 ülkede 4 bin 300 kent WHO’nun çevresel hava kalitesi veri tabanına dahil edildi ve bu da alanında en kapsamlı veri tabanı olduğu anlamına geliyor. 2016’dan bu yana veri tabanına binden fazla kent eklendi.

Veri tabamı yıllık ortalama ince partiküllü madde yoğunluklarını (PM10 and PM2.5) topluyor. WHO tüm ülkelerin hava kalitesini iyileştirebilmeleri için PM10 yıllık ortalama değerini 20 μg/m3 ve PM25 yıllık ortalama değerini 10 μg/m3’e indirmelerini tavsiye ediyor.


Kaynak : Cumhuriyet
Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye'de havası temiz tek şehir Giresun Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye'de havası temiz tek şehir Giresun Reviewed by Kaan on Mayıs 05, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads