Ender görülen alaca sansara Türkiye'de rastlandı


Ender rastlanan hayvan türlerinden biri Türkiye'de görüldü.Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yapılan araştırmalar sırasında, Aksaray kırsalında nesli tehlikede olan alaca sansara rastlandı.

Yaban hayatında ender rastlanan türlerden alaca sansarın görüntülenmesi heyecanla karşılandı.

ALACA SANSAR NEDİR?

Alaca sansar sansargiller familyasından, boyu 29 - 38 cm, kuyruğu 15 - 21.8 cm uzunluğunda, ağırlığı 370 -  715 gram gelen ufak bir etçil memeli türüdür. Ortalama yaşam süresi 6-8 yıl olan alaca sansar bir doğumda 4-8 yavru yapabilmektedir.

KIRMIZI LİSTEDE

Alaca sansar, yiyecek kaynaklarının azalması ve yaşam alanlarının daralması nedeniyle küresel tükenme riskleri yüksek olan türlerin sınıflandırıldığı 'IUCN Red List Categories and Criteria'nın kırmızı listesinde yer alıyor. Alaca sansar, Türkiye'de Trakya, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunurken, dünyada ise Güneydoğu Avrupa, İran, Afganistan, Türkmenistan, Moğolistan üzerinden Kuzey Çin’e kadar yayılış gösteriyor.

'KOKARCA' OLARAK BİLİNİYOR

Kendini savunma durumunda kaldığında yaydığı kötü koku nedeniyle 'kokarca' olarak bilinen alaca sansar, genellikle sürüngen ve tarla kemirgenleri ile besleniyor.


Kaynak : İleri Haber
Ender görülen alaca sansara Türkiye'de rastlandı Ender görülen alaca sansara Türkiye'de rastlandı Reviewed by Kaan on Mayıs 01, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads