Hepimizin başına gelebilecek acil durumlarda hayat kurtaran 7 teknikDoğal afetler, boğaza takılan bir yiyecek ya da freni tutmayan bir araç... Günlük hayatta biz insanoğlu için öyle tehlikeler mevcut ki, 80 yaşına sağlam bir şekilde ulaşabilenleri aslında alkışlamak gerek. Peki bahsettiğimiz bu zor anlardan nasıl paçayı kurtarabiliriz? İşte şimdi size o hayat kurtaran bilgileri vereceğiz.


1 . Kayboldunuz ve "zaman" sorunu mu yaşıyorsunuz? Çözümü basit...Vahşi doğada kaybolmak hepimizin başına gelebilecek kötü bir olay. Üstelik öyle yerler vardır ki, ne bir insan belirtisi ne de bir zaman ölçecek alet bulunmaz. İşte böyle zamanlarda kullanabilmeniz için size bir teknik gösteriyoruz. Ufuk çizgisinin düz bir şekilde görebileceğiniz bir yere çıkın ve görseldeki gibi ellerinizi yerleştirin. Eğer güneş ile ufuk çizgisi arasında 12 parmak varsa gecenin olup, vahşi hayvanların ortaya çıkmasına 3 saatiniz var demektir.

2 . Doğal afet sonrası kalabalıktan kurtulmak hayati önem taşır... Fakat nasıl?Doğal afet oldu ve tüm insanlar sokaklara döküldü. Yanınızda ise sevdikleriniz var fakat sokaklar öyle kalabalık ki birbirinizi kaybetme tehlikesi çok fazla. İşte tam da bu durumdan kolayca kurtulabilirsiniz. Asla ama asla aksi yönde yürümeyin. Akıntıya karşı değil, akıntı yönünde ilerleyin ve küçük adımlarla sağ ya da sol kenara yakınlaşmaya başlayın. Ortada gitmek sizin için kötü olacaktır.

3 . Yalnızken boğazınıza bir şey takıldığında bir sandalye hayatınızı kurtarabilir!Boğazınıza bir yiyecek takıldıysa, karnınızı bir sandalyeye yaslayın ve kendinizi zorlayın. Bu gibi vakalarda 2-3 dakika içinde kurtulma olmazsa kişi hayatını kaybeder. Bu yüzden ilk anda aklınıza bu yöntem gelmeli.

4 . Deprem anlarında asla kapı kirişlerinde durmayın!Çoğumuzun yanlış bildiği bir bilgi bu. Kapı kirişleri bizi korumaz. Fakat bir dolap ya da masanın yanına kıvrılıp Cenin pozisyonunda kalırsanız, üzerinize direkt olarak bir şey düşme ihtimalini %10'lara kadar indirmiş olursunuz.

5 . Arabanızın freni mi tutmuyor? Panik yok...Fren tutmuyorsa ilk yapmanız gereken şey freni sık sık yoklamaktır. Bunu kalp masajı gibi düşünebilirsiniz. 10 kez basın 5 saniye bekleyin ve tekrar başlayın. Çoğunlukla bu, freni tekrar çalışır hale getirecektir. Eğer hala aktif hale gelmediyse de emniyet kemerinizin takılı olduğundan emin olun, uyarı ışıklarınızı yakın, kornaya basın ve kademe kademe el freninizi çekip bırakın.

6 . Takip mi ediliyorsunuz? Gördüğünüz ilk kalabalık ortama kendinizi atın...Takip edildiğinizi hissediyorsanız ara sokaklardan kaçının. Kalabalık ortamlara doğru yürümeye çalışın ve bir yandan da cep telefonunuzun kamera ya da ses kaydını açıp öylece bırakın.

7 . Kalbinizde bir ağrı mı var? Öksürün!
Kalbinizde bir ağrı hissettiniz fakat o an paniklediniz. Sakin olmaya çalışın ve kendinizi öksürmek için zorlayın. Öksürmek bedeni tekrar şarj eder. Öksürün ve bu baskı ile kalbinizin ritmini düzene sokun. Öksürük ne kadar şiddetli olursa, kalbe o kadar baskı yapılacaktır. Umarız ki denemek zorunda kalmazsınız...

Kaynak : habernediyor
Hepimizin başına gelebilecek acil durumlarda hayat kurtaran 7 teknik Hepimizin başına gelebilecek acil durumlarda hayat kurtaran 7 teknik Reviewed by Kaan on Mayıs 29, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads