Mevcut gidişatta kadın erkek eşitliği 300 yıl sonra sağlanabiliyor


Kadınlar bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve tıp alanlarında mevcut işgücünün küçük bir bölümünü oluşturuyor. Geçmiş dönemlere nazaran önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da özellikle cerrahi tıp, teknoloji, fizik ve matematik alanlarında cinsiyet eşitsizliğinin nesiller boyunca devam etmesi bekleniyor.Yazarlık alanında eşitsizliğin büyük olduğuna dikkat çekilen raporda, uluslararası prestijli yayın kuruluşlarının kadın yazar sayısının daha az olduğu belirtiliyor. Ayrıca, uluslararası panellere katılmaları için erkeklere yapılan davet, kadınlara yapılanın teklifin iki katı civarında.

Araştırmacı Luke Holman ve Devi Stuart-Fox tarafından yapılan bilgisayar destekli testlerde 2002 yılından bu yana yayınlanan 10 milyon araştırmacı tezi incelemeye alındı ve bu alandaki cinsiyet eşitsizliği ile zaman içinde yaşanan değişim görülmeye çalışıldı. Ortaya çıkan sonuç özellikle teknoloji, tıbbın bazı bölümleri, fizik ve matematik alanlarında eşitliğin içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde yakalanamayacağına işaret ediyor.

Sanılanın aksine Japonya, Almanya ve İsviçre gibi kalkınmış ülkelerdeki kadın yazar oranı, birçok fakir ülkeye göre daha az. Cinsiyete göre yazar oranlarında Türkiye İsviçre ve Almanya'nın önünde bulunuyor. Bu durumda eğitim, akademik yayınlar ve rehberlik alanlarında yeni reformlar yapılmadan eşitsizliğin ortadan kalkmayacağı tahmin ediliyor.


Kaynak : Euronews
Mevcut gidişatta kadın erkek eşitliği 300 yıl sonra sağlanabiliyor Mevcut gidişatta kadın erkek eşitliği 300 yıl sonra sağlanabiliyor Reviewed by Kaan on Mayıs 01, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads