Kaybolan güzellik: el ile çay toplama ve kavurma


Hangzhou, doğal güzelliği, kilometrelerce uzanan çay tarlaları ve ünlü Batı Gölü Longjing çayı ile dünya çapında tanınmaktadır.Çay yavaş bir yaşam tarzını temsil eder, ancak bunun yapılması zamana karşı bir yarıştır.

Çay çiftçisi Tang Chunyin, CGTN'ye verdiği demeçte, “Her gün sabah saat 6:00'dan, akşam 18:30'a kadar çalışıyoruz.Neredeyse tüm çay toplayıcıları kadındır. Nisan ayı başında filizlenen çay yapraklarını toplamak için 20 günden az zamana sahipler.

Ayın ilerleyen zamanlarında, şiddetli yağışlar ve yükselen sıcaklıklar, aşırı büyümelerine ve aromasını kaybetmesine neden oluyor.

Çin'in güneyindeki ilkbaharda, hava gün içinde hızla değişiyor. Yavaşça güneşin altında yağmur yağarken, bambu şapkaları çay toplayıcılarını sıcaktan ve yağmurdan koruyor.

Bazı çiftçiler zaten hasat makineleri kullanıyorken, burada Hangzhou'da insanlar Longjing'in üstün kalitesinin seçilmesi gerektiğine inanıyor.

Tang Chunyin, “Toplama mevsiminde, kavurduktan sonra şekillerinin arzu edilir hale gelmesini sağlamak için tomurcuğu ve bitişik yaprakları bir araya getirmek zorundasınız”.

Toplamadan bir sonraki adım ise gerçek işçilik gerektirir - çay yapraklarını kavurmak.

Yapraklar toplandığında aynı gün yapılması gerekiyor. Bozulmayı önlemek için, kavurma ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir.

Geleneksel olarak, sadece elle yapılır.Qiu Xiaohua, köyünde ünlü bir çay kavurucu.

Qiu Xiaohua “Kavurma sırasında sıcaklığı hissetmek için elinizi kullanmanız gerekiyor. Çok sıcaksa, aşırı kızartılmış olabilir. Yaprakları düzleştirmek ve sıvılarını sıkmak için, yapraklarını sert bir şekilde bastırmanız gerekir. Bazen elinizi yakabilirsiniz.”

Yaprakların sadece bir kilo kadarını elleriyle kavurma işlemi yarım gün sürebiliyor, sabır ve emek gerektiren bir iş.

Ünlü uygulama, Çin Devlet Konseyi'nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde korunmaktadır. Ama modern teknolojinin karşısında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Qiu Xiaohua, CGTN'ye verdiği demeçte; “Makinede kızartma beş kat daha hızlıdır, ancak bazı yaprakların üzerinde çok kızartma yapabilir veya şeklini kırabilir. Bununla birlikte, çoğu alıcı gerçek çay sevenler hariç, farkı anlayamaz. El ile kavrulmuş çay fiyatları, makineler tarafından yapılanlardan biraz daha yüksek.”

Bugün, Qiu Xiaohua bile makineleri kullanıyor.

Şimdi 40'lı yaşlarında, hala yeteneklerini kullanan, köyünde en genç olanı.

“Çok yorucu ve emeğin karşılığını alamıyoruz. Şimdi sadece gerçekten önemseyenler için mücadele ediyorum.”Qingming Festivali, bir fincan Batı Gölü Longjing çayına sahip olmak için en uygun zamandır. Aynı zamanda, kültürel mirasın hızla değişen bir dünyada barış içinde nasıl yaşayabileceğini yansıtmanın tam zamanı.

Kaynak : CGTN


Kaybolan güzellik: el ile çay toplama ve kavurma Kaybolan güzellik: el ile çay toplama ve kavurma Reviewed by Kaan on Mayıs 02, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads