Şempanzelerin yuvası insan yatağından temiz çıktı!


Yapılan bir araştırma, şempanzelerin yuvalarında insan yataklarına kıyasla çok daha az bakteri bulunduğunu ortaya çıkardı.ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, insan yataklarından alınan çarşaflarla şempanze yuvalarına yerleştirilen bezlerin üzerindeki mikroplar karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda, insan yatağında çok daha fazla sayıda bakteri bulundu.

TOPRAKLA TEMASI KESMEK KİRLETTİ

Araştırmada, Tanzanya’da 41 şempanzenin yuvasından örnekler alındı. Bu yuvaların 15’inde ayrıca herhangi bir böcek olup olmadığı da incelendi. Testlerin sonucu, araştırmacıların kendilerini bile şaşırttı. İnsanın evrimsel olarak en yakın akrabası olan şempanzelerin yataklarında çok daha az bakteri tespit edildi. Araştırmacılar, insanların toprakla teması kesip daha temiz bir ortam yaratma çabasının esasında daha az ideal koşullar yarattığını belirtti.

İNSAN YATAĞINDA ÇOK SAYIDA BAKTERİ VAR

Araştırma ekibinin başındaki Megan Thoemmes, insan yatağında hem ortam, hem de tükürük veya cilt kaynaklı çok sayıda bakteri bulunduğunu belirtip, “Şempanze yuvalarında bu mikropların neredeyse hiçbirini bulamadık. Bu, biraz şaşırtıcıydı” dedi. Thoemmes, “Aynı zamanda bir dizi eklem bacaklı parazit bulmayı bekliyorduk ama öyle olmadı” diye konuştu.

Araştırmacılar, şempanze yuvalarında çok sayıda dış asalak bulacaklarını tahmin ettiklerini ama bu öngörüde de yanıldıklarını açıkladı. Buna göre, incelenen yuvaların toplamında sadece dört tane dış asalak tespit edildi.


Kaynak : İleri Haber
Şempanzelerin yuvası insan yatağından temiz çıktı! Şempanzelerin yuvası insan yatağından temiz çıktı! Reviewed by Kaan on Mayıs 18, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads