Sıradışı ünlülerin tuhaf huyları

Yaratıcı insanların batıl inancı olmadığını sanmayın. 

Dünyanın en ünlü isimlerinin bile tuhaf huyları ve ritüelleri var. 'Recipes for Good Luck: The Superstitions, Rituals, and Practices of Extraordinary People' (Şans Reçeteleri: Sıradışı İnsanların Batıl inançları, Ritüelleri ve Adetleri) adlı kitabın yazarı Ellen Weinstein, sanat haberleri sitesi Artsy'ye tanınmış isimlerin çalışma ritüellerini anlattı. Kitapta 65 ünlü sanatçı, tasarımcı, müzisyen, atlet ve bilim insanının garip huyları anlatılıyor. Örneğin, Model ve TV sunucusu Heidi Klum, nereye giderse gitsin yanında bebeğinin dişini taşıyor. İşte ünlülerin batıl inançları...Coco Chanel : Şanslı rakamı 5Fransız moda tasarımcısı Coco Chanel (1883-1971) batıl inançlara teslim olmuş biriydi. Bir falcının ona şanslı rakamının 5 olduğunu söylemesi üzerine dünyaca ünlü parfümüne bu ismi verdi. Evinde beş kollu bir kristal avizesi vardı ve koleksiyonlarını her zaman Mayıs ayının 5'inde podyuma çıkarırdı.

Salvador Dali: İspanya'dan dal parçasıSürrealist ressam Salvador Dali (1904-1989) aşırı derecede batıl inançlı biri olduğunu kabul ediyordu. Yanında her zaman deniz kenarında bulduğu bir dal parçasını taşırdı. Bu dal parçasının onu kötü ruhlardan koruyacağına inanıyordu. Garip huyları olan Dali, bir keresinde dalış kıyafetleriyle ders vermeye çalışırken neredeyse boğuluyordu.

Charles Dickens: Kuzeye doğru yatarak uyuduYanında sürekli pusula taşıyan Charles Dickens (1812-1870), uyurken daima yüzünü kuzeye dönerdi. Kuzeye doğru yatarak uyumanın onun yaratıcılığına katkı sağladığına inanırdı. Charles Dickens, romanlarında yaptığı toplumsal eleştiriyle içinde yaşadığı çağın pusuladan saptığı yerleri göstermekte de ustaydı.

Pablo Picasso: "Öz"üne bağlı bir adamİspanyol sanatçı Pablo Picasso (1881-1973) eski kıyafetlerini, dökülen saçlarını ve kestiği tırnaklarını atmazdı. Bunları atarsa "öz"ünden bir parçayı kaybedeceğine inanırdı. Picasso'nun en büyük koleksiyoneri Picasso'ydu. Çizimlerinden tiyatro sahnesi dekorlarına kadar Picasso'nun Picasso'ya ait 50 bin parça eseri ve eşyası vardı.

Yoko Ono: Karanlıkta kibrit çakmakBarış aktivisti ve multimedya sanatçısı Yoko Ono gençliğinde seslere ve ışığa karşı çok duyarlıydı. Ono, karanlık bir odada bir kibrit çakıp alevini izlemenin onu rahatlattığını fark etti. Bu ritüeli sürekli tekrarladığını anlatan Ono, kız kardeşini sakinleştirmek için de yanında kibrit çakıp sönmesini izlemiş. Yoko Ono, daha sonra bu ritüelini bir performans olarak sergiledi.

Frida Kahlo: Bahçıvanlık alışkanlığı
Meksikalı ressam Frida Kahlo (1907-1954), resim yapmasının yanı sıra rutin bir iş olarak bahçıvanlıkla uğraştı. Resimlerinin çoğunda, sevgilisi Diego Rivera ile birlikte yaşadığı evin bahçesinde yetiştirdiği, Meksika'ya özgü bitkiler ve meyvelere yer verdi. Hastaneden eve gönderildiğinde ölmeden önceki son isteği yatağının bahçeye doğru bakacak şekilde döndürülmesi oldu.

Kaynak : Gazete Duvar
Sıradışı ünlülerin tuhaf huyları Sıradışı ünlülerin tuhaf huyları Reviewed by Kaan on Mayıs 18, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads