1500 yıllık Justinianus Köprüsü restore ediliyor


UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan ve İmparator Justinianus tarafından yaptırılan Justinianus Köprüsü'nde restorasyon projesi başlatıldı. Bin 500 yıllık taş köprü taşıt trafiğine kapatılırken köprünün etrafı ışıklandırılıp, düzenlemeler yapılarak ziyarete açılacak.Sakarya Serdivan'ın Beşköprü Mahallesi'nde bulunan ve günümüzde 'Beşköprü' olarak bilinen Justinianus Köprüsü Bizans İmparatorluğu döneminin Anadolu'daki en görkemli eserlerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

12 kemer gözünden oluşan köprüde yapılacak olan kazının tarihi sırları ortaya çıkaracağını belirten Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Serkan Yazıcı, "Justinianus Köprüsü, görmezden gelinen ve aslında değeri çok anlaşılmamış bir tarihi eser. Çevresinde yapılacak bir kazı çok önemli bir tarihi eseri gün yüzüne çıkartacaktır. Çünkü sırlar perdesi var Beşköprü'nün arkasında. Tarihi köprü Sakarya Nehri'nin tarih boyunca defalarca akış yönünü ve yatağını değiştirmesinden dolayı bize bugün kafa karıştırıcı birçok ipucu bırakmış olabilir" dedi.Köprünün liman olabileceği teorisinin ortaya çıkabileceğini belirten Yazıcı, "Justinianus'un bir köprü değil, yapılması planlanan bir Sapanca-Körfez kanalının limanı olduğu yönünde bir iddiası var.Bazı arkeolojik görüntüler de bunu destekliyor. Yapılacak kazılarda Justinianus'un köprü değil de liman olduğu ortaya çıkabilir. Buna katılmayan çok sayıda yerli yabancı bilim insanı da var. Dolayısıyla burada birbiriyle çarpışan o kadar teori var ki, yapılacak kazılar birçok teoriyi çürütebilir ve birçok meseleyi aydınlatabilir" diye konuştu.

Kaynak : Gazete Duvar

1500 yıllık Justinianus Köprüsü restore ediliyor 1500 yıllık Justinianus Köprüsü restore ediliyor Reviewed by Kaan on Haziran 08, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads