Alışveriş merkezlerinin müşteriyi tüketime itmek için uyguladığı 8 gizli yöntem

Alışveriş merkezlerindeki herşey insanı nasıl tüketime itiyor, alışveriş merkezleri bizden neler saklıyor bakalım.Metropol insanlarının beton yığınına dönmüş alanlardan bir anlık da olsa kaçmak istemesi, onları ferahlık hissi yaratan alışveriş merkezlerine itmektedir. Fakat günümüzde hiç bir şeyin masum olmadığı gibi, Avm'lerde de bizim farkedemediğimiz fakat çok ustaca düzenlenmiş bazı hileler uygulanır. Hep beraber bir göz atalım.

1. Zaman algısıAvm'lerde herşey insanların daha uzun süre bulunmasına göre düzenlenmiştir. Hep ışıklar açıktır ve gündüz-gece ayırımı yapılamaz. Sıcaklık hep aynıdır. Sizlerde saatlerinize baktığınızda , "aa saat ne çabuk .. olmuş !" demişsinizdir elbet.

2. Cezbedici kokularHer mağazanın değişik bir kokusu vardır. Temasına göre değişkenlik gösteren mağaza kokuları, bilinçaltında ürünü almamız halinde evimizde de bu şekilde kokacağını sanmamıza yol açar fakat işin aslının öyle olmadığını hepimiz farkederiz.

3. Işık ayna oyunlarıÖzel ışıklandırmalar sayesinde ürünü ön plana çıkarmak, aslında çok sıradan olan bir ürünü mükemmel göstermek çok kolay olmuştur. Kullanılan bol ışık sayesinde dükkanlar da daha ferah gözükmektedir. Değişik ışıklarla desteklenen aynalar bizim daha uzun, daha zayıf gözükmemize yol açar ve bu yüzden aynı ürünü farklı bir zamanda denediğimizde aynı şekilde hoşumuza gitmez.

4. Müzik Psikolojik hali en çabuk değiştiren etkenlerden biri olarak görülen müzik, Avm'lerde de çok yaygın olarak bu amaca hizmet ediyor. Araştırmalara göre müşteriler, yavaş müziklerde hızlı müziklere göre %38 daha çabuk karar veriyor.

5. Yemek katıPenceresi bulunmayan bir Avm'de yaptığınız alışveriş sonrası, ortama yavaş yavaş salınan yemek kokularıyla bilinçaltında ister istemez bir açlık hissi oluşur. Yemek katının dizaynı ve seçilen renklerde insanın daha çok yemesini ve açlık hissetme algısını arttıran etkenler arasındadır. Böylece Avm'de kalma süreniz artar.

6. MerdivenlerAvmlerdeki merdivenlerin birinin bir uçta, diğerinin bir uçta olduğunu hepimiz farketmişizdir. Amaç ise iki merdiven arasında yürürken aynı hizadaki mağazalara olan dikkati arttırmak ve tüketiciyi alışverişe yöneltmektir.

7. VitrinlerVitrinlerdeki ışıltılar, insanlardaki görme isteğini satın alma isteğine dönüştüren unsurlardır. Zıt ürünler kullanılarak oluşturulan ahenk, satın alma duygusunu tetikler. Çoğu zaman gördüğümüz şeyi elimize aldığımızda aynı olmadığını farketmişizdir.

8. İklim değişikliği
Avmler yazları serin, kışları ise ılıktır. İnsanı sokaklardan Avmlere iten en büyük sebeplerden birisidir. Ayrıca sokaklardan daha temiz ve ferah olması da çok etkilidir.

Kaynak : OfPof
Alışveriş merkezlerinin müşteriyi tüketime itmek için uyguladığı 8 gizli yöntem Alışveriş merkezlerinin müşteriyi tüketime itmek için uyguladığı 8 gizli yöntem Reviewed by Kaan on Haziran 04, 2018 Rating: 5

Post AD

home ads